Abidos Kral Listesi

The_King_List_of_Abydos._(1902)_-_TIMEA-1

ABIDOS KRAL LİSTESİ

     Mısırlılar hakkındaki bilgilere erken dönem yazarlarından ulaşıyoruz. Manetho, Herodot ve her saltanattan gelen kitabeler. Günümüze gelen birkaç kral listesi vardır ve bunlardan birisi de Abidos Kral Listesi’dir.

Abidos en eski antik Mısır şehirlerinden biridir (MÖ 3.100 – 332) ve tüm Mısır’daki en önemli arkeolojik alanlardan biridir. Antik Mısır tarihine o zamanlar yaşayan insanlara ve meydana gelen tarihsel olaylara bir bakış sunan birçok antik tapınak ve mezar bulunabilir. Abidos eski Mısır’da çok önemli bir kült alanına dönüştü çünkü oraya gömülmek çok cazip hale geldi. Abidos’taki en önemli yerlerden biri Seti I Tapınağı’dır. Bu tapınakta yetmiş altı Mısır kralının listesi bulunmaktadır. Bu liste eski Mısır tarihinin bir araya getirilmesinde ve o zamandan itibaren yöneticilerin belirlenmesinde önemli bir araç olarak hizmet etti.

abytab2

Liste (bazen Kral Tablosu olarak da adlandırılır) 38 sıralı üç sıra içerir. Bir kalıbı içindeki adın bir kralın adı olduğunu belirten bir oval kenarlık türüdür. Bu liste eski Mısır Krallarının isimlerini kronolojik olarak verir. VII. ve VIII. Hanedanlardan birçok kralın tek isim kaynağıdır. Liste sağladığı isimler nedeniyle oldukça değerli olsa da kapsamlı değildir ve Memphite krallarını son derece desteklemektedir.

Üç rakip krallık Memphis, Thebes ve Herakleopolis, Memphite kralları listede çok ayrıcalıklıdır. Herakleopolitan kralların hiçbiri dahil edilmedi ve Theban kralları sadece Memphis’in varlığını durdurduktan sonra dahil edildi. Akhenaten (Amenhotep IV), Tutankhamun, Ay, Hatshepsut ve Meryneith dahil olmak üzere çeşitli Mısır kralları listeden çıkarıldı. Bu kralların gayri meşru olduğu düşünülüyordu.

Abidos Kral Listesi’nin içeriği aşağıdadır:

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia