Menkaure Piramidi

MENKAURE (MIKERINOS) PİRAMİDİ


Keops ve Kefren piramitlerinden sonra üçüncü büyük ve ihtişamlı piramit olan Menkaure Piramidi’nin sahibi olan Menkaure, Khafre (Kefren)‘in oğludur. Giza paltosunu süsleyen bu üç büyük piramit gelenleri saygıyla karşılamaktadır. Orijinal yüksekliği 65-66 metredir. Şu an sadece 62 metresi ayakta durmaktadır. Tabanı 105 metredir. Eğimi 51 derecedir. Khufu ve Kefren piramitlerinin güneybatısında yer almaktadır. MÖ 26. yy civarında tamamlandığı söylenmektedir. Kireçtaşı ve granitten yapılmıştır. Kefren Piramidi’nden küçüktür çünkü babasına saygısından dolayı kendi piramidini büyük yapmamıştır. Menkaure Piramidi’nin odaları oyma taş paneller ve kokulu dekoratif malzemelerle yapılmıştır. Piramit ilk defa 1837 yılında kazılmıştır. Resimde de görüldüğü gibi piramidin bir parçası kapalı değildir. Çünkü Firavun Menkaure’nin ani ölümünden dolayı tamamlanamamıştır.

Defin odasına gelmeden önce, bir oda vardır. Burada Kral Menkaure’ye ait kişisel eşyaları, yiyecekleri, bronz aynaları ve av malzemeleri bulunmaktadır. Menkaure’nin defin odasında kapaksız bazalt lahit bulunmaktadır. Lahtin içinde de ağaçtan mumyalanmış tabut vardır. Üzerine adı kabartma olarak yazılmıştır. Piramidin girişindeki duvarda Menkaure’nin ölüm tarihi yazılıdır. Ölüm tarihi MÖ 2503, 23 Ağustos . Piramit yapılırken ölmüştür. İsmi ayrıca odasında da kırmızı toprak boyasıyla yazılıdır.

İçerisinde kireçtaşından yapılmış ölüm tapınağı da bulunmaktadır.Zeminlerin bazılarında granit süsler yer almaktadır. Vadi tapınağının temelleri taştan yapılmıştır. Ham tuğlalar kullanılarak tamamlanmıştır. Duvarlardaki taşların bazılarını alıp yapılan ölçümlere göreve toplam taş sayısına bakıldığında tahmini olarak piramidinin 220 ton olduğu hesaplanmıştır. Granitin ağırlıklı kullanılmasından dolayı genel ağırlığı da fazladır.

Piramidin başlangıç yılı bilinmemektedir çünkü Menkaure’nin saltanatı da tam olarak kaç yıl sürmüş belli değildir.

Loading

Kontrol ediniz...

Piramitler

Translate »
Menü
 TarihPedia