Takvim

Eski Mısır’da Takvim


Eski Mısır Takvimi

Eski Mısırlılar takvim sistemleri dini ve kozmik olarak her iki durumda da tekti. Jülyen modern takvim sistemine benzemeyen bu takvimde bir yıl 360 gündür. 3 mevsim bulunur ve her bir mevsim 4 aydır ve ayda 30 gün bulunmaktadır. Nil’in değişimine göre mevsimlerde değişmektedir:

  1. Su Baskını Zamanı      : Akhet denilir ve  21 Haziran – 21 Ekim arasıdır.
  2. Ortaya Çıkma Zamanı : Proyet denilir ve  21 Ekim – 21 Şubat arasıdır.
  3. Yaz Zamanı:                : Shomu denilir ve 21 Şubat – 21 Haziran arasıdır.


Eski Mısır’da aylar ve mevsimler

Yıl başlangıcına yılın açılışı derlerdi. Büyük Köpek Takımyıldızı içindeki Sirius yıldızı çıktığı zaman yılbaşı işaretidir. Bu takımyıldız aşağı yukarı 21 Haziran’da çıkmaktadır ve “Tanrıça Sothis’in yükselişi” olarak bilinirdi. Yıldız güneş doğmadan önce görünür ve gökyüzündeki en parlak yıldızlardan birisidir. Orion takımyıldızının sol alt konumundadır. Büyük Köpek Takımyıldızı içinde köpek burnu şeklindedir.


Büyük Köpek Takımyıldızı

Mısırlıların 360 günlük takvimine karşın 365 günlük takvimi de vardır. Beş gün daha eklenerek yılbaşı işaretlenmiştir. Eklenilen bu beş gün Mısırlılar için büyük bir ziyafet ve kutlama günleri olmuştur. Mısır takvimi insan yaşamı ve astronomide çok önemli bir yere sahiptir.

Loading

Kontrol ediniz...

Antik Mısır’da Rekhmire Yönetmeliği – TarihPedia

REKHMIRE Yönetmeliği Vezirlik makamı, vezir Rekhmire üzerine düzenlenen Yönetmelik, Rekhmire’nin Thebes’deki mezarında bulunan Yeni Krallık’a …

Translate »
Menü
 TarihPedia