XV. Hanedanlık

XV. Hanedanlık
(MÖ 1650 – MÖ 1550)


Eski Mısır’ın XV., XVI. ve XVII. Hanedanları genellikle İkinci Ara Dönem grup başlığı altında birleştirilir. XV. Hanedanlık, MÖ 1650 – MÖ 1550 yılları arasında hüküm sürmüştür.

Mısır’ın XV. Hanedanı tüm araziyi kontrol etmemesine rağmen Avaris’ten yönetilen ilk Hiksos hanedanıydı. Hiksoslar kuzeydoğudan sızdıkları için Kuzey Mısır’da kalmayı tercih etti. Kralların isimleri ve sırası belirsizdir. Turin Kralı Listesi altı Hiksos kralının olduğunu ve 108 yıl saltanat sürdüklerini söyler.


Hiksoslar

Hyksos XII. Hanedanlık döneminde doğu Nil Deltası’nı ele geçiren ve eski Mısır’ın İkinci Orta Dönemini başlatan bir Asya halkıydı. Hiksos ilk olarak Mısır’da XI. Hanedanlık sırasında ortaya çıktı, XIII. Hanedanlık zamanında iktidara tırmanmaya başladı. Avaris ve Delta’nın kontrolünde İkinci Ara Dönem‘den çıktılar. XV. Hanedan tarafından Aşağı Mısır’a hükmettiler ve XVII. Hanedan’ın sonunda kovuldular. Bazı araştırmacılar; Apepi I ve Apepi II adında iki Apophis kralı olduğunu savunuyorlar.

Bu hanedanlık firavunları:

  • Salitis
  • Sakir-Har
  • Khyan
  • Apophis
  • Khamudi

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia