XXVI. Hanedanlık

XXVI. Hanedanlık
(MÖ 664 – MÖ 525)

Bu hanedanın kökenini XXIV. Hanedanlığa bağlanır. I. Psamtik muhtemelen Bakenrenef’in soyundan geliyordu ve Taharka ve Tantamani döneminde Asurların istilasından sonra tüm Mısır’da tek kral olarak tanındı. Asur İmparatorluğu tahtın kontrolü üzerinde isyanlar ve iç savaşla uğraşırken, Psammetichus Asuriler’le ilişkilerini bitirdi ve Asur saldırılarına direnmek için Gyges, Lidya Kralı ile ittifaklar kurdu. Karya ve Yunanistan’dan paralı askerler topladı.

MÖ 612’de Nineveh’in görevden alınması ve Asur İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla, hem Psamtik hem de halefleri Yakın Doğu’da Mısır gücünü yeniden ortaya koymaya çalıştılar ancak Nebukadnetsar II altındaki Babiller tarafından geri sürüldüler. Yunan paralı askerlerinin yardımıyla Apries, Babil’in Mısır’ı fethetme girişimlerine devam etti ancak Mısır’ı fetheden Perslerdi ve kralları II. Cambyses Psamtik III’ü zincirlerle Susa’ya taşıdı.

Nubia Kralı Shabaka, Tefnakht’ın oğlu Bakenrenef’i yendiğinde büyük olasılıkla Sais’te vali olarak bir Nubian komutandı. Stephinatlar, Bakenrenef’in soyundan gelebilir. Literatürde bazen Tefnakht II olarak anılır. Nechepsos, Nekauba (MÖ 678-672) adlı yerel bir kralla tanımlanmıştır. Necho, Nubya kralı Tanutamun ile bir çatışma sırasında öldürüldü. Psamtik Asur İmparatorluğu’nun başkenti Nineveh’e kaçtı ve Assurbanipal Tanutamun’u yendiğinde ve onu güneye sürdüğünde Mısır’a geri döndü. Şanscılar şimdi XXVI. Hanedanı Psamtik I saltanatı ile başlattı. Psamtik III ile hanedanlık sona erdi.

Bu hanedanlık firavunları:

  • Psamtik I
  • Necho II
  • Psamtik II
  • Apries
  • Amasis II
  • Psamtik III

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia