Ameny Kemau Piramidi

AMENY KEMAU PİRAMİDİ

1957 yılında Dhashur’da, Eski Dhashur Gölü’nün güneydoğu kenarında küçük ve ağır hasar görmüş bir piramit keşfedildi. Kırılmış mumyalama kavanozlarının Ameny Kemau’nun sahibine ait olduğu keşfedildi. Gerçekten de Ameny Kemau hakkında az bir bilgi vardır. Orta Periyot’ta fazla bilinmeyen bir hükümdardır. 1968 yılında piramidin yapısını ve çevresi incelenmiştir.

Buraya gelen ziyaretçiler hiç bir zaman yüksekliğinin 50 metre olduğunu göremezler. Üst tarafı tamamen yok olmuşken, alt tarafı iyi bilinmektedir. Doğu tarafının önündeki giriş kapısı silik bir şekilde merkezin kuzeyindedir. Bu giriş koridora açılır ve çeşitli küçük odalardan gidilir. Bu kısa geçit bir diğer merdivene bağlanır ve batıya doğru köşelenir. Güneyinde ise defin odası bulunmaktadır.

Defin odası tam piramidin dik açısına göre yatmaktadır. İlk piramitlere benzemektedir. Büyük ve tek parça kuvarsitten yapılmıştır. Ustalar kralın mumyalanmış sandık için bir küçük ve bir büyük oyuk yapmışlardır. İçeri hapsolunduktan sonra, antre katının üstüne güçlü bir kapak yerleştirilmiş, kasanın üzerine doğru kayarak kilitlemiştir. Üzücü olan da şudur ki; mezar soyguncuları için hiç bir önlem alınmamış ve set çekilmemiştir. Mezar yağmalanmış sadece mumyalanmış sandık parçaları kalmıştır.

Loading

Kontrol ediniz...

Piramitler

Translate »
Menü
 TarihPedia