Teti I Piramidi

TETI I PİRAMİDİ

Orijinal Adı………….: Teti’nin Sitesi.

Orijinal Yükseklik: 52.5 m

Taban uzunluğu……: 78.5 m

Yapım Tarihi………: 6. Hanedanlık

Eğim Açısı………….: 53,7’48’’

Teti I, 6. Hanedanlığın (MÖ 2345 – 2181) kurucusudur. Teti’nin Piramidi Mariette tarafından 1853 yılında keşfedilmiştir.

Eski Mısır’ı MÖ 2323’den MÖ 2291 yılları arasında yönetmiştir. Eski Kraliçe Ipwet, Kral Wenis’in kızıydı. Kral Wenis ise 5. Hanedanlığın son kralıydı. Kraliçe, Teti’nin varisi, Kral Pepi I’in annesidir. Tarihçiler Kraliçede bir kral gücü olduğuna inanırlar. Hemen hemen tüm büyük mahkemeler (Kral Wenis) Teti’nin saltanatı esnasında çok güçlü bir zaman geçirdiler. Kral bilinmeyen nedenlerden dolayı korumaları tarafından öldürüldü.

Teti I çoğu arazilerini Abidos’a verdi. Saqqara’da bir piramit inşa etti. Bu piramit modern Mısırlılar tarafından “Hapishane Piramidi” olarak anılır. Onun saltanatı belgelenememiştir. Egyptolojistler pembe ve siyah granitten yapılmış bir heykeli keşfettiler. Bu heykel Mısır Müzesi’nde durmaktadır. Teti’nin kanundaki oğlu Mereruka, aynı zamanda Onun veziridir. Mereruka’nın mastabası Saqqara’dadır.

Teti I’nin Piramidi Saqqara’daki çoğu önemli mastabaların bazıları tarafından kuşatılmıştır. Piramit kendi kendine bozulmaya başladığından dolayı , insanlar müdahale etmek zorunda kaldılar. Defin odasında hala hiyeroglif yazılar durmaktadır. “Piramit Yazıları” olarak da bilinir.

Loading

Kontrol ediniz...

Piramitler

Translate »
Menü
 TarihPedia