XXVIII. Hanedanlık

XXVIII. Hanedanlık
(MÖ 404 – MÖ 398)

Akhameniş (Pers Devleti) Mısır’ın tarihi iki döneme ayrılır: Mısır’ın bir satrap haline geldiği ilk Akhameniş Pers işgali dönemi ve ardından bir bağımsızlık aralığı sonra yine Akhameniler altında ikinci bir işgal dönemi.

XXVIII. Hanedan M.Ö. 404’ten 398’e kadar sürdü. Psamtik V veya Psammetichus V olarak da bilinen sadece bir firavun vardır.

MÖ 411 gibi erken bir tarihte yerli Mısırlı Amyrtaeus, Ahameniş Pers Kralı II. Darius’a karşı ayaklandı . Amyrtaeus, MÖ 405’te Girit paralı askerlerinin yardımıyla Persleri Memphis’ten kovmayı başardı ve MÖ 404’te Darius’un ölümünden sonra kendini Mısır Firavunu ilan etti. Her ne kadar Artahşasta II Pers Kralı olarak Darius’un halefi Mısır geri almak için bir sefer kurşun denediği nedeniyle kardeşi ile siyasi sorunlarla bunu başaramadı. Bu Amyrtaeus’un Mısır üzerindeki yönetimini sağlamlaştırmasına izin verdi.

Amyrtaeus’un saltanatı hakkında çok az şey biliniyor. Bu hanedandan hiçbir anıt bulunamadı.

M.Ö. 398’de Amyrtaeus Nefaarud I tarafından devrildi ve idam edildi. XXVIII. Hanedanlığı sona erdirdi ve XXIX. Hanedanlığa başladı.

Bu hanedanlığın firavunu:

  • Amyrtaeus / Psamtik V / Psammetichus V

 

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia