XXV. Hanedanlık

XXV. Hanedanlık
(MÖ 744 – MÖ 656)

Eski Mısır’ın XXIXXIIXXIIIXXIVXV. Hanedanları genellikle Üçüncü Ara Dönem grup başlığı altında birleştirilir. 

Nubia Hanedanlığı veya Kushite İmparatorluğu olarak bilinen Mısır’ın XXV.  Hanedanı Eski Mısır’ın Üçüncü Ara Döneminin son hanedanıydı.

XXV. Hanedan Nubia Kush Krallığı’ndan gelen ve en çok Napata’yı ruhsal anavatanı olarak gören bir yöneticiler dizisiydi. Eski Mısır’ın bir kısmına veya tamamına MÖ 744’den 656’ya kadar hükmettiler. Hanedan, Kashta’nın Yukarı Mısır’ı işgaliyle başladı ve birkaç yıl süren savaşta Kushite İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla sonuçlanan Asuriler ile sona erdi.

XXV. hanedanlığın Aşağı Mısır, Yukarı Mısır ve ayrıca Kush (Nubia) birleşimi Yeni Krallık’tan bu yana en büyük Mısır imparatorluğunu yarattı. Eski Mısır dini geleneklerini, tapınaklarını ve sanatsal formlarını yeniden canlandırarak Rönesans çağına girdiler ve Kushite kültürünün bazı benzersiz yönlerini tanıttılar. XXV. Hanedan sırasında Nil vadisi Orta Krallık’tan beri ilk yaygın piramit inşaatını (modern Sudan’da birçoğu) gördü. Asur kralı Esarhaddon Mısır’ı işgal ettikten ve Nubyalıları yendikten sonra Mısır’ı Pers fethinden önce yöneten son yerli hanedan olan XXVI. Hanedan tarafından başarıldı.

Kashta ile başlayan ve Malonaqen ile biten döneme bazen Napatan Dönemi denir. XXV. Hanedandan sonraki Krallar Napata, Meroe ve Mısır’ı yönetti. Hükümetin yeri ve kraliyet sarayı bu dönemde Napata’dayken, Meroe bir eyalet şehriydi. Krallar ve kraliçeler El-Kurru ve Nuri’ye gömüldü.

Bilinen ilk Nubia kralı ve Kashta’nın selefi Alara hükümdarlığı sırasında Mısır’ın hiçbir bölgesini kontrol etmediği için XXV. Hanedanlık kralı değildi. Piye XXV. Hanedanın kurucusu olarak görülse de bazı yayınlar Yukarı Mısır’ın bazı bölümlerini kontrol eden Kashta’yı söylerler. Elephantine ve Kashta’daki bir stela muhtemelen Teb‘de (onu kontrol etmemesine rağmen) bir miktar etki yarattı.

 

Bu hanedanlık firavunları:

  • Kashta
  • Piye
  • Shabaka
  • Shebitku
  • Taharqa
  • Tantamini

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia