Senwosret III Pİramidi

SENUSRET III PİRAMİDİ


Yüksekliği 48,5 metre, tabanı 106 metre, eğimi 43°35′ olan ve içinde bir kraliçe piramidi bulunan Senusret III Piramidi Dhashur bölgesindedir. İnsanı şaşırtan yeşil bir tarlanın olduğu yerden bakıldığından mahvolmuş bir piramit görünür.

Güneydoğusundan piramide giden bir geçityolu vardır fakat hala daha keşfedilememiştir. Piramidin doğu tarafının merkezinde orijinal küçük bir ölüm tapınağı vardır. Piramidin planına ait olan herşey mahvolmuş durumdadır. Geleneksel ölüm kültündeki yozlaşmanın şahitliğini yapmaktadır. Granit bir sahte kapı, cephanelikler ve giriş odası bulunmaktadır.

12. Hanedanlık piramitlerinin çoğunda iskelet sistemi kullanılmıştır. Bu iskelet moloz, kum ve kerpiçle doldurulmuştur. Piramidin etrafına güvenlik amaçlı sıralı bir hendek sistemi kazılmıştır. Senusret III Piramidi de bu güvenlik sistemini izlemiştir.

Tuhaf olanı defin odası piramidin dikey eksenine çok yakın durmaktadır. Bu oda çatısı beş çift kireçtaşıyla kaplanmış ve her biri 30 ton ağırlığındadır. Odanın duvarları granitle kaplanmış ve üzerine beyaz sıvalı beyaz bir katman atılmıştır. Tabanda, odalarda, hücre duvarlarında ve sahte kapıda ucuz kireçtaşı ile kaplanmış, kırmızı ve siyah noktalı şekillerle boyanmıştır.Böylelikle pahalı ve sağlam pembe granite benzemiştir.

Geleneklere uygun defin odasının batı duvarına muhteşem bir lahit koyulmuştur.

Hiksos zamanında mezar hırsızları piramide girmişlerdir. Çizdikleri taslaklar paramparça bulunmuştur. Piramit tamamen boştur diyemeyiz. İçerisinde mumyalama kapları ve merdiven bariyerleri bulunamamıştır. Sadece lahit durmaktadır. Piramidin kuzeyindeki iki galeride prenses mezarı bulunmuştur. Bu mezarın sistemi oldukça karışıktır. Üst galeride en azından dört mezar daha olduğuna inanılır. Alt galerilerde birkaç muhteşem mücevherat ve kadınların defin malzemelerinden birkaç parça bulunmuştur. Mücevheratın 333 parçasının Senusret’in kızı yada karısı prenses Sit-Hathor’a ait olduğu düşünülmektedir. Bu mücevheratların bazılarıyla, göğüs bölgesi değerli taşlar,altın kelepçeler ile süslenmiştir. Bu nesneler şu an Mısır Antik Müzesi’ndeki Hazine Odası’ndadır.

Loading

Kontrol ediniz...

Piramitler

Translate »
Menü
 TarihPedia