Ra Efsanesi

Re Efsanesi

Mısır arazilerinin hepsi karanlıktı ve hiçbir şey yoktu. Fakat Nun diye adlandırılan büyük su vardı. Nun’un gücüyle karanlıktan dışarıya parlak büyük bir yumurta meydana çıktı ve bu Re idi.

Şimdi Re tam güçlüydü ve çok bedenlere girebilirdi. Onun gücü ve yatırının gizliliği onun isminde gizlidir. “Gündüz Khepara, öğlen Re, akşamleyin de Tem’im” diye söyledi. Güneş yükseldi, gökyüzü çıkmaya başladı ve ilk zaman oldu.

O, Shu olarak isimlendirildiğinde ilk rüzgar esti. Tefnut olarak isimlendirildiğinde ilk yağmur yağdı. Sonra Geb olarak isimlendirildiğinde yeryüzü oluşmaya başladı ve tanrıça Nut olarak adlandırıldığında gökyüzünde gökkuşağı oluştu. Hapi olarak adlandırıldığında büyük Nil Nehri Mısır boyunca aktı ve verimlilik başladı.
Re olarak adlandırıldıktan sonra yeryüzündeki her şey gelişmeye başladı. En sonunda ismi beşeriyet olarak adlandırıldı ve Mısır’daki erkek ve kadınlar oluştular.

Re bir adam şeklini aldı ve binlerce ülkede ilk firavun olarak hükümdarlık yaptı. Mısırlılar sonraları “Re zamanında mutluyduk” şeklinde konuşmaya başladılar.

Re adam şeklinde başladı ve yaşlandı. Zamanında insanlar korktular ve kanunlara uydular. Ona gülüp dediler ki: “Re’ye bak! Kemikleri gümüşe benzer, eti altına benzer, saçları lacivert taşın rengine benzer.”
Re bunu duyduğunda adamların kanunlara itaatsizlik yaptığını anladı ve sinirlendi. Böylece tanrılardan Shu, Tefnut, Geb ve Nut olarak adlandırıldı. Tanrılar Gizli Yer’de Re ve tanrıçalar hakkında bilgi topladılar. Fakat insanlık olaylar hakkında  hiçbir şey bilemedi ve Re ile alay etmeye devam ettiler ve emirlerini ihlal ettiler. Tanrılar toplanmadan önce Re, Nun ile konuştu: “Tanrıların yaşça en büyüğü sensin ve bakışımın üzerine sen geldin. Bir tavsiye gelene kadar insanlığı yok etmeyeceksin.”

Nut’a dedi ki:” Oğlum Re, büyük tanrı, diğerlerinde güçlüsün. Tanrıça Sekhmet şeklinde göndererek onları yıkmalısın”

Loading

Kontrol ediniz...

Ölüler Kitabı

ÖLÜLER KİTABI  Ölüler Kitabı, Eski Mısır mezar yazıtlarının modern ismidir. Yaklaşık MÖ 50 yıllarında Yeni …

Translate »
Menü
 TarihPedia