V. Hanedanlık

V. HANEDANLIK

(MÖ 2494 – MÖ 2345)

 V. Hanedanlık’ın yönetim merkezi Elephantine’ydi. Kurucusu Userkaf olarak geçmektedir fakat nasıl kurulduğuna dair hiç bir bilgi yoktur.

Orta Krallık zamanında yazılan Westcar Papirüsü‘nde; IV. Hanedanlık firavunu Khufu‘nun nasıl kral olduğuna dair tahminler vardır. Mirasçıları olan Userkaf, Sahure ve Neferirkare‘yi öldürmeye yönelik teşebbüsleri de söylenmiştir fakat son zamanlardaki bilim adamları bunun efsane olduğuna karar vermişlerdir. 

Bu hanedanlık esnasında Mısır’da önemli bir kaç değişiklik oldu. Piramit Yazıtları olarak bilinen mezar duaları bu dönemde yazılmaya başlanmış, Tanrı Ra kültü büyük önem kazanmış ve Firavun Userkaf‘tan Menkauhor‘a kadar Ra’ya adanmış bir çok tapınak inşa edilmiştir. Hanedanlığın sonuna doğru da Osiris kültü egemen olmuş ve Unas‘ın mezarında buna ait yazıtlara rastlanılmıştır.

Kraliyet dışı mezarlar da kraliyet gibi yazıtlarla süslenmiştir ancak dualar veya büyüler yerine ölenlerin biyografileri duvarlara yazılmıştır.

Marmara Denizi yakınlarındaki Dorak sahasındaki V. Hanedanlık krallarının isimlerini taşıyan bulgular burada yapılan ticaretin kanıtı olabilir. Ancak bir hala net bir bilgi yoktur.

V. hanedanlık Firavunları:

 

 

 

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia