Neferirkare Piramidi

NEFERİRKARE PİRAMİDİ

Neferirkare Abusir’de ölüm kompleksi yapmıştır. Sahure Piramidi‘nin biraz güneybatısındadır. Bu ölüm kompleksi, piramit ve ölüm tapınağından oluşmaktadır. Geçit ve ölüm tapınağı Neferirkare öldüğünden eksik kalmıştır. Oğlu Niuserre tarafından sonradan tamamlanmıştır.

Kraliçe Piramidi’ne ait bir kanıt bulunmamaktadır. Orijinal piramidin güneyinde küçük bir piramitti. Neferirkare’nin karısı, Kraliçe Khentkaus II ‘nin defin işlemlerinde kullanılmıştır.

Tabanı 105 metre uzunluğunda, Yüksekliği 72 metredir. Bazı kaynaklara göre Neferirkare bu ölüm tapınağını Step Piramit gibi olmasını düşünmüştü.

Bu tapınağın piramide döndürüldüğü anlaşılmıştır. Tapınağın güney ve batı taraflarında dolgu materyalleri bulunmuştur. Gerçek bir piramide dönüştürülmeye çalışılmış fakat tamamlanamamıştır. İç yapısı az çok Sahure Piramidi‘ne benzer. Girişi geleneksel kuzey tarafındadır. İlk bölüme inen bir geçit vardır ve antreye doğru yatay olarak inmektedir. Antrenin çatısında iki ağır kireçtaşı parlamaktadır. Defin odasına doğru giden batı duvarının bir kapısının tavanında üç kireçtaşından oluşan bir parıltı vardır.Piramidin iç yapısı aşırı hasar görmüştür. Lahite ait hiçbir ize rastlanmamıştır.

Loading

Kontrol ediniz...

Piramitler

Translate »
Menü
 TarihPedia