II. ARA PERİYOT

2. Ara Periyot
(MÖ 1650 – 1550)

13. Hanedanlık’taki Memphis krallarının güçlerinin azalmasıyla bu süreç başlamıştır. Asyalı göçmenler bu zamanda Mısır’a yerleşmişler, doğu Delta’da güçlerini büyütmüşlerdir. Huzurlu ve sakin bir süreç başlamıştır.

Hiksos’ların MÖ 1600 yılında Memfis’i almaları 13. Hanedanlık’ın sonunun geldiğini göstermiştir. Hiksosların Mısır’ın kontrolünün ne kadarını ellerinde bulundurdukları bilinmiyor. Bazı uzmanlar ise kısa bir süre bütün ülkenin Hiksos kontrolünde olduğuna inanırlar.


Kamose’ye atfedilen adak sandalı

     Hiksoslar, Mısırlıların ölmekte olan kültürlerini yeniden canlandırmışlardır. Yakın Doğu ile ticaret yapmışlar, Mısırlılara teknoloji ve yeni fikirler getirmişlerdi. Bronz sanatını en iyi şekilde kullanmışlar ve piyade askerlere en iyi bronz silahlar yapmışlardır. İki tekerlekli savaş arabaları güçlendirilmiş ve savaşlarda askerlerin üzerilerinde zırhlı elbiseler kullanılmıştır. Silah olarak bunlardan başka; alaşımlı yaylar ve yeni şekilli palalar da kullanılmıştır.

Çömlek aletleri ve yeni müzik enstrümanları da yeniden düzenlenmiştir. Müzik enstrümanlarının bazıları; lir, uzun boyunlu ud, obua ve tef’tir. Bunlardan başka Hiksoslar ülkeyi zengin sebze ve meyveler ve zebra tipi değişik hayvanlarla da donatmıştır.


Bokböceği şekilli sabuntaşı

     MÖ 1570 yılları civarında Hiksos Kralı Apophis, Thebes’teki vali Seqenenre’ye bir mesaj göndermişti. Mesaj esas itibariyle aşağılayıcı ve hakaret edici tarzdaydı. Bu mesaj Thebes ve Hiksoslar arasında savaşın patlak vermesine sebep olmuştur. Thebes Kralı Kamose, Avaris’te Hiksosluları köşeye sıkıştırmıştır. Thebes’liler, Hiksosları Mısır’dan atmış ve Filistin’e kadar kovalamışlardı. Bu da Yeni Krallık ve 18. Hanedanlık’ın başlamasının işareti olmuştur.

Loading

Kontrol ediniz...

SON PERİYOT

Son Periyot (MÖ 525 – 332) Mısır’ın Geç Dönemi (MÖ 525-332) Üçüncü Orta Dönem’i (1069-525) …

Translate »
Menü
 TarihPedia