Bent Piramidi

BENT PİRAMİDİ

Güney Saqqara’da Dhashur piramitlerinden biri olarak ayakta durmaktadır. Bu piramide “Bent=Eğri” denmesinin sebebi görünümündendir. Diğer piramitler gibi kenar yapıları düzgün bir biçimde değildir. Biraz eğri ve yamuk bir şekildedir. Bent Piramit, Mastaba Faraoun’un 2 km. güneyindedir.

Bu piramidin müteahhidi, 4. Hanedanlık’ın ilk hanedanı Firavun Snefru (MÖ 2680-2565)’dur. Bent Piramit, Eski Mısır’daki büyük Firavun Snefru tarafından inşa edilen üç piramitten (dört de olabilir) biridir.

Onun oğulları da bu projenin yaratıcılarındandır. Onlar da bu projeye yardım etmişlerdir. Snefru’nun oğullarından biri de Cheops’tur.

Snefru bu piramidi, öldükten sonra istirahat etmek için güvenli bir yer olması amacıyla inşa etti. Ortaya iki düşünce atıldı. İki düşünceden biri açısının değişik olmasıydı. Bu değişiklik iki teoriyi oluşturmuştur. İlki müteahhitlerin çok yorgun olması, hacmini azaltma ve daha hızlı bitirme isteğiydi. Diğeri, Maidoun’da piramit çöktüğü zaman, mimar kendini kaybetti, sinirleri bozuldu ve açısını değiştirdi. Maidoun’daki açı, Bent Piramit’in tabanındaki açı gibi 52o’dir. Eğimi, tepeye doğru 43.5o açısı değişir.

İkinci düşünce, piramide iki girişin olduğu düşüncesiydi. İlki; toprağım 12 m. yukarısında, kuzey tarafının tam ortasındandı. Üstteki odaya yol gösterir. İkincisi; batı tarafında ve toprak üstündedir. Bu kapı da alttaki odaya yol gösterir. Her iki odanın zeminleri, 4 metre derinlikte ve küçük taş bloklarla inşa edilmiştir.

Piramidin eğri çizimindeki bu düşünce; mimarlığından değil, Snefru’nun oğlunun bu yapıyı düzenlemesinden dolayıdır. Fakat piramidin genişliğinden dolayı, orijinalliği değişmiştir. Yapı 20 yıl sonra terkedilmiş ve harap edilmiştir. Yani güvensiz bir konuma gelmiştir.

Piramitler Çağı’nın en büyük müteahhitlerinden olan Snefru, 4. Hanedanlık’ın ilk firavunudur. Onun hükümdarlığı zamanında, iki yılda bir olan ve zorla toplanan vergi olayları çok sıklıkla olmaya başladı. Sonunda, Snefru’nun yaratıcı gücüne değer biçmek zordur. Eski zamandan kalma kral listelerinde 24. ve 29. saltanatlarla uyum sağlar.

Loading

Kontrol ediniz...

Piramitler

Translate »
Menü
 TarihPedia