Kızıldeniz Olayı

Kızıldeniz Yarılma Efsanesi

 

Mısır’dan göçün en dramatik unsurlarından biri de Kızıldeniz’den karşıya geçip kaçmaktı. Allah, Firavun’a dalgalar göndermeden önce halka süre vermişti.

Şimdiye kadar bu olay hakkında hiç bir somut delil yoktur diyen yabancı yazarlar Kuran-ı Kerim’de apaçık anlatılan bu olayı dile getirmemişlerdir. Bazı bilim adamları ise Kızıldeniz’de at arabası tekerlekleri bulduklarını söylemişlerdir. Ancak hala bazı anlaşmazlıklarda var. Gerçekten 1980’li yıllarda keşfedilen bu savaş arabaları gizemli bir şekilde kaybolduğundan bunu hala doğrulayamıyor bilimadamları.

Bir çok bilimadamı İncil’e göre deniz alanında olmayacağına da dikkat çekmişlerdir. Orijinal İbranice ifadesi “yam suph” olan kelime “Deniz Sazlıkları” olarak çevrilmiştir. Süveyş Körfezi’nin kuzeyindeki bataklık bölge burayı işaret eder. Burada “Acı Göller” ve “Göl Timsahı” da bulunur. Bu bölgede su seviyesi oldukça değişkendir ve buharlaşmadan dolayı keskin yağmur düşüşleri de olmaktadır. Aslında 1967 yılında Altı Gün Savaşı olarak bilinen savaşta İsrail ordusu tarafından alınan yoldur.

Westcar Papirüsü’ndeki bir masalla paralel olan ilginç bir masaldır. Bu masal turkuaz kolye masalı olarak bilinir ve Snefru eğlenmek için kürek yaparken bir bayan suya düşer ve kraliyet bayanlarından biri çılgına döner. Kral bir rahibin yardımcısını çağırır ve sudan kurtarır.

Loading

Kontrol ediniz...

Ölüler Kitabı

ÖLÜLER KİTABI  Ölüler Kitabı, Eski Mısır mezar yazıtlarının modern ismidir. Yaklaşık MÖ 50 yıllarında Yeni …

Translate »
Menü
 TarihPedia