Pepi I Piramidi

PEPI I PİRAMİDİ


Pepi I , Teti‘nin oğlu ve 6. Hanedanlık‘ın 2. Kralı’dır. Aşağı ve Yukarı Mısır’ın her ki tarafının da hükümdarı olmuş ve 34 yıl hüküm sürmüştür. Güney Sakkara’da bulunan Pepi I Piramidi bugün taş kümeleriyle 12 metre yüksekliktedir. Pepi I Piramidi en parlak döneminde diğer bütün Mısır piramitlerine göre göz kamaştırıcıydı. Bu piramit Men-nefer-Pipi olarak da bilinirdi. Anlamı ise ” Sağlam ve Mükemmel”. Eski zamanlarda başkent Ineb-hedj yani beyaz duvar olarak bilinirdi. Altı basamaklı piramit ile hemen hemen aynıdır. Fakat toprak harcıyla çevrili küçük kireçtaşları kullanılmıştır.

Merkezinde bulunanlara göre piramidi yapanların çoğunun izleri ve kitabeleri bulunmuştur. Sadece alt katmanları şu an dahi bozulmadan duran sağlam beyaz kireçtaşıyla kaplanmıştır. Güney tarafında 6 kraliçe piramidi keşfedilmiştir. Daha fazla da olabilir. Son zamanlarda yapılan kazılarda daha fazla detaylar görülmüştür. Avlusunda Pepi I kabartma şekillerinden oluşan birçok granit blok vardır. Heykellerde görülenlere göre Mısırlılar düşmanlarına diz çöktürmüş ellerini arkaya bağlamış şekilde kireçtaşı heykelleri de keşfedilmiştir.

Ölüm tapınağı Teti Piramidi‘nin kopyası gibidir. Epeyce simetrik ve her zamanki gibi iç ve dış bölümlerden oluşur. Kuzeydoğudan aşağıya bir geçit inmektedir ve ilk giriş koridoruna çıkarmaktadır ve düzgün bir biçimde sütunlu avluya çıkarmaktadır. İç ve dış bölümleri çapraz koridorlar ayırmaktadır.

Kompleks taş hırsızları tarafında çok zarar görmüştür.

Yüksekliği: 52 metre

Tabanı: 78 metre

Eğimi : 53 derece

Loading

Kontrol ediniz...

Piramitler

Translate »
Menü
 TarihPedia