İLK KRALLIKİLK KRALLIK
(MÖ 3100 – MÖ 2150)

 

İlk Hanedan , başkent Abydos’tan Memphis’e Mısır tanrı kralı tarafından yönetilen birleşik bir Mısır ile taşındı. Abydos, güneydeki en büyük kutsal toprak olarak kaldı. Sanat, mimari ve dinin birçok yönü gibi eski Mısır uygarlığının ayırt edici özellikleri Erken Hanedan döneminde şekillendi. Mısır’ın Arkaik veya Erken Hanedan Dönemi, MÖ 3100 yıllarında Aşağı ve Yukarı Mısır’ın birleşmesini hemen takip eder. Genellikle, Mısır’ın Protodynastic döneminden M.Ö. 2686’ya kadar veya Eski Krallığın başlangıcına kadar süren Birinci ve İkinci Hanedanlar dahil edilir.

İlk Hanedan ile, Mısır tanrı kralı tarafından yönetilen birleşik bir Mısır başkenti Abydos’tan Memphis’e taşındı. Abydos, güneydeki en büyük kutsal toprak olarak kaldı. Sanat, mimari ve dinin birçok yönü gibi eski Mısır uygarlığının ayırt edici özellikleri Erken Hanedan döneminde şekillendi.

Merkezi hükümetin binaları tipik olarak ahşap veya kumtaşından yapılmış açık hava tapınaklarıydı. En eski hiyeroglifler bu dönemden hemen önce ortaya çıktı ancak konuşulan dilleri hakkında çok az şey bilinmektedir.

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia