Karnak Kral Listesi

KARNAK KRAL LİSTESİ

Karnak Kral Listesi, Akh-Menu Salonu’nun güneybatı köşesindedir. Thutmose III hanedanlığı esnasında oluşturulmuştur. Listelenen 61 kral, Eski Krallık‘tan Snefru ile başlamaktadır. 39 kralın adı halen okunabilmesine rağmen hiçbirisi kabartma bir resim olarak yazılmamıştır.

Mısırlı firavunların listesi burada da tam değildir. Diğer kralların isimlerini, diğer listelerden öğrenmekteyiz. Fakat bu liste, I. Ara Periyot ve II. Ara Periyot dönemi krallarının isimlerini içerdiğinden bizler için önemlidir.

1825 yılında James Burton tarafından ilk defa açıklanmış ve maceraperest Emile Prisse tarafından çoğaltılmış ve 1843 yılının bir gecesinde kral listelerini içeren bloklar çalınmıştır. Aynı zamanda, Mısır bilimci Karl Richard Lepsius liderliğindeki bir Alman keşif timi Nil’den Karnak’a kadar yol yapmışlardır. Fransa’ya kadar emniyette olması amacıyla Prisse bunları söküp evine göndermişti. Bunların bir çoğu zamanla zarar görmüş ve şu an da Paris Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia