Dikilitaşlar

Eski Mısır’da Dikilitaşlar


Central Park, Newyork

Obeliskler, piramitlere benzer bir formülle yapılmıştı. Obeliskler, Mısırlılar tarafından ölçeklerine göre kategorize edilmişlerdi: Büyük Obeliskler ve Ana Obeliskler. Bunlardan başka daha küçükleri de, tapınaklarda, mezarlarda, şapellerde bulunmuştur.


İstanbul, TÜRKİYE

Bu devasa taşlardan sağ kalanlarının boyları 9 ile 32 metre arasında değişmektedir. Obelisklerin ucu ışıldayan metaller kullanılarak kaplanmıştır. Genellikle de altın ya da altın gümüş karışımından yapılırdı. Bu sayede güneşten gelen ışınları hemen yakalar ve parıldardı. Böyle yapılarak, yaratıcının yaşam güç verdiği dramatize edilmiştir. Bu tarz efektler genellikle Yeni Krallık obeliskleri kitabelerinde açıkça belirtilir. Kral ile güneş tanrısının samimi ilişkisini de belirtirdi.

Çoğu kez bu devasa heykellerin kırmızı granitleri Aswan’dan getirilirdi. Güneşin bir sembolü gibi olan devasa obeliskler tapınaklarda sanki güneşe ibadetin bir şekliydi. Bu sebepten bundan sonra obeliskler tapınak önlerine koyulmadı, sadece tapınaklarda güneş tanrısıyla ilişkilendirildi.


Sesotris Obeliski, Mısır

Mısırlılar obeliski aynen Güneş Tanrısı olarak görürlerdi. Tanrının, obeliskin için de olduğu düşünülürdü. Bu yüzden obeliskler özel tapınakların önünde bulunmaktadır. Obeliskler, tapınakların her iki taraflarına da yerleştirilmişti. Obeliskin her bir tarafında, hiyerogliflerde yazılmış yazıtlar, firavunun sıfatları ve tanrıya övgüler yazılıdır.


Concorde Meydanı, Paris

Bilinenlere göre Mısırlılara ait 26 tane obelisk vardır. Fakat şu an bunların hepsi Mısır’da değil; Türkiye, İtalya, Fransa, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. Çok ünlüleri Mısır’ın başkenti Kahire’dedir. Bunlardan başlıca olanları aşağıdadır:

Karnak’taki Hatshepsut Obeliski, meşhur obelisklerdendir. Hatshepsut, 18. Hanedanlık’ın 5. Firavunudur. Obeliski, Amun’un Büyük Karnak Tapınağı‘na yerleştirilmiştir. Bu obelisk, Mısır’daki en uzun obelisktir. Yaklaşık 30 metre yükseklikte ve 300 tondan ağırdır. Kırmızı granit kullanılmıştır.


Hatshepsut Obelisk Mısır

Newyork Central park’ta bulunan Thutmosis III Obeliski, 21 metre yükseklikte ve 193 ton ağırlıktadır. Karnak Tapınağı’nda bulunan Thutmosis I Obelisk’i, 20 metre yükseklikte ve 143 ton ağırlıktadır. Luxor Tapınağı’nda bulunan Ramses II Obeliski, 24 metre yükselikte ve 254 ton ağırlıktadır. İstanbul Sultanahmet Meydanı’ndaki Thutmosis III Obeliski, 19 metre yükseklikte ve 380 ton ağırlığındadır. Concorde Meydanı’nda bulunan Ramses II Obelisk’i, 22 metre yükseklikte ve 227 ton ağırlığındadır.

Loading

Kontrol ediniz...

Antik Mısır’da Rekhmire Yönetmeliği – TarihPedia

REKHMIRE Yönetmeliği Vezirlik makamı, vezir Rekhmire üzerine düzenlenen Yönetmelik, Rekhmire’nin Thebes’deki mezarında bulunan Yeni Krallık’a …

Translate »
Menü
 TarihPedia