Westcar Papirüsü

WESTCAR PAPİRÜSÜ

Westcar Papirüsü, büyücüler ve rahipler tarafından geliştirilen mucizeleri içeren yaklaşık beş hikayeden oluşan antik Mısır metnidir. Bu hikayelerin her biri, oğulları tarafından Firavun Cheops’un kraliyet sarayını anlatmaktadır. Papirüsteki bu hikaye, “Kral Cheops ve Sihirbazlar” ve “Kral Cheops’un Mahkeme Masalı” olarak çevrilmiştir.

Wetcar Papirüsü’nden kurtarılan bölümü 12 rulosudur. Miriam Lichtheim bunların Hiksos dönemine ait olduklarını fakat bu hikayeleri okuduğumuzda ise XII. Hanedanlık dönemine ait oldukları kanısına varıyoruz. Dil bilimci ve Mısır bilimci Verena Lepper de, Westcar Papirüsü’nün XIII. Hanedanlık zamanında yazıldığının mümkün olduğunu düşünmektedir. Bu papirüs IV. Hanedanlık tarihini yeniden yapılandırmak için edebi bir kaynak olarak tarihçiler tarafından kullanılmaktadır. Bu Papirüs şu an, Berlin Mısır Müzesi’nde düşük ışık koşulları altında korunmakta ve sergilenmektedir.

Westcar Papirüsü, 1823 ya da 1824 yılında İngiliz maceracı Henry Westcar tarafından, bir Mısır gezisinde keşfedilmiştir. Koşullardan dolayı bu nesneyi dikkate almadı ve önemsemedi.

1838 yılında Alman Mısır bilimci Karl Richard Lepsius, Henry Westcar’ın yeğeninden bu papirüsü satın aldığı iddia edilmektedir. Lepsius, Hieratik işaretlerin bazılarını okuyabilmişti. Kralların, kraliyet kartuşlarından bazıları tanımış ve eski krallık dönemi metinleri olarak bunu tarihlemişti. Doğruluğu hakkında ve diğer papirüslerin nerede olduğu hakkında tutarsızlıklar vardır. 1886 yılında ise Alman Mısır bilimci Adolf Erman, Lepsius’un oğlundan bu papirüsü satın almış ve Berlin Müzesi’ne hediye etmiştir. Sonralarında ise bu papirüs defalarca tercüme edilmiştir.

Westcar Papirüsü, Cuperus papirüsü bitkisinden tekrar kullanılabilen papirüs olarak yapılmıştır. Papirüs üç parçadır. Lepsius ve Erman zamanında iki parçaydı. Bunun üç parçaya dönüşmesi ya da kopmasının ne zaman ve nerede olduğu da bilinmemektedir. Papirüs üzerine yazılan metnin tamamı on iki sütundan oluşmaktadır. İlk parça olan 1-3 arası ön sütundur. İkinci parça 4-5 arası da ön sütundur ve  üçüncü parça olan 6-9 arası da arka sütunudur.

Üçüncü parçanın ön tarafı olan sütun 10-20 arasıdır. Papirüs taneli yapıdadır, gri-sarı renkte ve çok kırılgandır. Bir parçası keten üzerinde sabit ve iki cam bölme arasındadır. Papirüsün  beş yeri, metilselülöz camla sabitlenmiştir.

İki parça ahşap plaka ve mukavva üzerinde sabitlenmiş ve cam bölme ile kaplanmıştır. Üçüncü parça, iki cam arasına basitçe yerleştirilmiş ve tamamen de yapıştırılmıştır. Bunun için kullanılan yapıştırıcı özelliğini kaybettiğinden dolayı beyazımsı pus oluşmuştur.

Her üç bölümün kenarları da hava sirkülasyonu için boş bırakılmıştır. Çünkü 18. yy’da yapılan kağıt laminasyonu ile papirüs parçaları kısmen zarar görmüş, bazı yerlerde yırtılmış, tahrif olmuş ve ezilmiştir. Bazı lifler halen kitabenin üzerindedir. Üzerindeki metin tamamen siyah demir safra mürekkep ve siyah karbon mürekkep ile yazılmış, on paragrafla rubla ile bölünmüştür. Özenle yazılmış  metinler arasında, eski bir metnin kırmızı izleri görülebilir. Sanki üzerinde ayrı bir katman olarak görülür. Eski Mısırlılar bu katmanı temizlemek için uğraştılarsa da başarılı olamadılar. Bu kaligrafik ve temiz yazıyı yazanın profesyonel biri olduğu düşünülmektedir.

Westcar Papirüsü; Nebka, Snefru ve Khufu’nun karakterlerine ait imaları ve gizli sözcük oyunlarını içermektedir. Djoser’a ait hikaye, o bölümün kaybolması nedeniyle bilinmemektedir.

İkinci hikayede Kral Nebka’nın anahtar rolü anlatılır. Fitne ve taşkınlığa izin vermeyen, katı ama yasalara uyan bir yargıç olarak tasvir edilmişti. Hikaye kahramanının zina yapan karısı ve sevgilisi canlı canlı yakılarak cezalandırılmıştır. Bunları gören de sadık bir bekçidir ve bir timsah çağırıp bunları canlı canlı yedirmiştir. Bekçi ve timsah burada adaleti temsil etmektedir. Kral Nebka ise, hikaye bitimindeki kader rolünü oynar. Lepper olumlu şekilde Kral Nebka’yı tasvir etmektedir. Katı ama yasalara uygun bir firavun olarak görmüştür.

Üçüncü hikayede Kral Snefru monarşiyi eleştirdiğinden yazarın da kurbanı olmuştu. Snefru’yu budala ve aptal gibi göstermektedir. Snefru sorunlarından kurtulmak için extra rahipti. Hikayeleştirmenin bu dersinde, Firavunun utanç verici bu tasvirini Westcar’ın yazarı yazmaya cesaret edemiyor, hiciv çeşitliliği yapıyor. Muhtemelen Westcar’ın kamu için ya da ders çalışmak için yapıldığını savunuyorlar.

Dördüncü hikayede Khufu,

Content Protection by DMCA.com