Nil Nehri

NİL NEHRİ

Dünyanın en uzun nehridir. Eski Mısırlılar tarafından yaşam kaynağı olarak kabul edildi ve ülke tarihinde hayati bir rol oynadı. Nil iki ayrı kaynaktan akar: Ekvator Afrika’dan Beyaz Nil ve Habeş yaylalarından çıkan Mavi Nil. Daimi yerleşimler nehrin kıyısında yavaş yavaş yükseldi. MÖ. 6000 ve MÖ 3150 ile dünyanın ilk tanınan ulus devleti haline gelen Mısır uygarlığı ve kültürünün başlangıcıydı. Nil Nehri tüm yaşamın kaynağı olarak görüldüğünden, Mısırlıların en önemli mitlerinin çoğu Nil’i ilgilendirir veya bundan önemli bir şekilde bahseder. Bunlar arasında Osiris, Isis ve Seth’in hikayesidir.

Eski Mısır’da Nil ile ilgili en popüler masallar arasında, tanrı Osiris ve kardeşi Seth hikayesidir. Seth, Osiris’in gücünü ve popülaritesini kıskanıyordu ve bir lahte girebilecek kişiye bir hediye vereceğini söyledi. Osiris lahte girince, Seth kapağı kapattı ve Osiris’i Nil Nehri’ne attı. Osiris’in karısı Isis, uygun bir cenaze töreni vermek için kocasının cesedini aramaya gitti ve birçok yere baktıktan sonra Nil tarafından oynayan çocuklara tabutu nerede bulabileceğini sordu. 

Tabut Nil’de hızlıca ilerledi. Byblos’ta (Fenike’de) bir ağaca çarpıp durana kadar aşağıya doğru süzüldü. Byblos kralı güçlü ve sağlam görünümlü ağaca hayran kaldı ve avlusuna getirdi. Bir sütun olarak dikildi. Isis Byblos’a vardığında kocasının cesedinin ağacın içinde olduğunu fark etti ve kendini krala sevdirdikten sonra sütunu bir iyilik olarak kraldan istedi. Daha sonra İsis ölü kocasını Mısır’a geri getirdi. Bu olaylar dizisi, ülke tarihi boyunca Mısır mimarisinde ve sanatında ortaya çıkan ve istikrarı simgeleyen Djed sütununa ilham verecektir. Djed, bazı yorumlara göre Osiris’in omurgasını temsil eder. 

İsis Mısır’a döndüğünde Osiris’i hayata döndürmek için otlar ve iksirler hazırladı. Cesedi Seth’ten korumak için kız kardeşi Nepthys’i terketti. Ancak Seth, Isis’in Osiris’i aramaya başladığını duyunca o da bedeni aramaya başladı. Nepthys’e geldi ve kardeşinin vücudunun nerede saklandığını söylemeye zorladı. Onu bularak cesedi parçalara ayırdı ve Mısır’a dağıttı. Isis kocasını canlandırmak için döndüğünde, Nepthys olanları gözyaşıyla itiraf etti. Seth’in Osiris’in cesediyle neler yaptığını bulmalarına yardım etmeye söz verdi.

Isis ve Nepthys, Osiris’in parçalarını aramaya gittiler. Nerede bir parça bulurlarsa onu uygun ritüellerle gömdüler ve bir tapınak kurdular. Bu eski Mısır boyunca Osiris’in birçok mezarı olduğunu açıklar ve aynı zamanda eski Mısır’ın (bir ilçe veya il gibi) otuz altı toprak bölümünü de gösterdiği söylenir. Osiris’in parçası nerede gömüldüyse sonunda orada bir şehir devleti oluştu. Seth’in Nil’e attığı ve bir timsah tarafından yenen penisi dışında her yerini bulmayı ve gömmeyi başardı. Bu nedenle timsah, doğurganlık tanrısı Sobek ile ilişkilendirildi. Böylece de bir timsah tarafından yenen herkes mutlu bir ölümle şanslı sayıldı.

Tamamlanmadığı için Osiris hayata geri dönemedi ancak Ölümden Sonra Yaşamın Efendisi ve Ölülerin Hakimi oldu. Osiris ‘in penisini alan Nil bu nedenle bereketli hale getirildi ve toprak halkına hayat verdi. Osiris‘in oğlu Horus, Seth’i yenerek veya öldürerek onu karadan dışarı atarak babasının intikamını aldı ve böylece bölgeye denge ve düzeni geri kazandırdı. Horus ve Isis daha sonra bölgeyi uyum içinde yönetti.

Bu efsane ve bunun gibi diğerleri sayesinde Nil, Mısır’daki tüm yaşamın kaynağı ve tanrıların yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olarak eski insanların gözbebeği oldu. Samanyolu, Nil’in göksel aynası olarak kabul edildi ve güneş tanrısı Ra’nın gemisini onun üzerinden geçirdiğine inanılıyordu. Tanrılar eski Mısırlıların yaşamlarıyla yakından ilgilendiler ve nehrin kurak toprakları boyunca verimli siyah toprağı biriktiren yıllık sellere neden olduklarına inanılıyordu. Bazı efsanelere göre bazı insanlara tarımın becerilerini öğreten İsis, diğerlerine göre de Osiris’ti. Zamanla insanlar araziyi çalıştırmak için kanallar, sulama ve gelişmiş sistemler geliştireceklerdi. Nil de Mısırlılar için önemli bir eğlence kaynağıydı.

Yüzmenin yanı sıra insanlar kanolardaki iki kişilik takımlardan oluşan bir “savaşçılar” ve “kürekçiler”, birbirlerinin savaşçısını tekneden atmaya çalışırken yarışacakları su mızrak dövüşünden keyif aldılar. Bir başka popüler nehir sporuydu.

Nehir “Yaşamın Babası” ve “Tüm İnsanların Annesi” olarak bilinirdi ve toprağı yaşamla kutsallaştıran tanrı Hapi’nin ve kavramları somutlaştıran tanrıça Ma’at’ın bir tezahürü olarak kabul edildi. Doğruluk, uyum ve denge. Nil ayrıca eski tanrıçalar Hathor ile ve daha sonra belirtildiği gibi Isis ve Osiris ile bağlantılıydı. Daha sonraki hanedanlarda yeniden doğuş ve yaratılış tanrısı haline gelen tanrı Khnum, başlangıçta akışını kontrol eden ve halkın toprağı gübrelemek için ihtiyaç duyduğu yıllık selleri gönderen Nil kaynağının tanrısıydı.

Nil nehri bugün Mısır yaşamının, irfanının ve ticaretinin ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Antik Çağ’da  bir iddiaya göre, bir ziyaretçinin Nil’in güzelliğine bakması durumunda bu ziyaretçinin Mısır’a dönüşünün garanti edildiği söylenir. 

Loading

Kontrol ediniz...

Antik Mısır’da Rekhmire Yönetmeliği – TarihPedia

REKHMIRE Yönetmeliği Vezirlik makamı, vezir Rekhmire üzerine düzenlenen Yönetmelik, Rekhmire’nin Thebes’deki mezarında bulunan Yeni Krallık’a …

Translate »
Menü
 TarihPedia