Merneith

FİRAVUN MERNEITH

1901 yılında Petrie tarafından, Merneith’in mastabası tesadüfen bulunmuştur. Merneith bir kadındı. İlk dönem periyodundaki iddialı kişilerden birisi oldu. Ne zaman firavun oldu? Gücü ne kadar etkiliydi?

Djet’in kraliçesi olduğunu farz edersek oğlu Den, krallığın varisi ve yeni firavun oluyor. Den’in adı, Kraliçe Merneith’in mezarında görülmektedir. Onun adı, diğer İlk Krallık firavunları gibi mühürde görülmektedir. Fakat krallı işareti olan şahin gibi tanınmamıştır. Diğer kral listelerinde de adı geçmez fakat oğlu Den’in adı geçmektedir. Bu nedenle çoğu bilgin, onun bir kraliçe ya da yönetici olduğunu kabul etmez. Sadece oğlu hükümdarken biraz daha fazla gücü olan biri olarak kabul ederler. Kocası Djet, tahta geçmiş sonra oğlu Den genç yaşta tahta oturmuştu. Onun pozisyonunun detaylı anlatımı kitabelerde net değildir. Diğer kadın firavunlar Hatshepsut ya da Cleopatra gibi apaçık bir firavun olarak kabul edilmemiştir.

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia