Neferkare III Neby

Abydos_KL_07-04_n43

FİRAVUN NEFERKARE NEBY

Neferkare Neby ya da Neferkare III, I. Ara Periyot VII. – VIII. Hanedanlık firavunudur. Mısır bilimcilere göre, VII. Hanedanlık’ın 4. kralıdır. Abidos kral listesinde dördüncü sıradadır.

Neferkare Neby ismi, Abidos kral listesinde 43. Maddede gayet açıkça okunabilmektedir. Bu dönemin krallarının aksine, birden fazla kaynak tarafından ispatlanmıştır. Gerçekten de Neferkare Neby’nin ismi, Ankhesenpepi II’nin sahte mezar kapısında ve lahiti üzerinde yazılı halde görünmektedir. Bu tanıklıklar gösteriyor ki Neferkare Neby’nin annesi Kraliçe Ankhesenpepi II’dir. Babası da muhtemelen Eski Krallık’ın son büyük firavunu Neferkare Pepi II’dir. Kraliçe Ankhesenpepi II’ye ait bir dikilitaştaki kayıtlarda, Neferkare Neby bir piramit inşaatına başlamıştır. Bu piramit yüksek olasılıkla Sakkara’da ve adı da  Ḏd-ˁnḫ Nfr-k3-rˁ nbjj. Anlamı ise “Neferkare Neby’nin Kalıcı Yaşamı”dır. Piramidin konumu bilinmiyor. Büyük olasılıkla inşaatına başlanmadığı düşünülmektedir.

VII. ve VIII. Hanedanlık krallarının birçoğu gibi Neferkare Neby, Torino papirüsünde geçmemektedir.

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia