Anhur

ANHUR
Askerlerin, Avcılığın ve Savaşın Tanrısı


İlk dönem Mısır mitolojisinde Anhur (Onuris, An-Her, Anhuret, Han-Her, Inhert de denir) başlarda yabancı savaş tanrısıydı ve Abidos’taki Mısırlıların olduğu bölgede ve özellikle 11. Hanedanlık zamanında Tinis’te ibadet edilmeye başlanmıştı. Mitlere göre karısı Menhit’i de buraya getirmiştir.

Anhur’un unvanlarından birisi de Düşmanların Katili’dir. Anhur, cübbe giymiş, dört tüylü başlıklı sakallı bir adam olarak resmedilmişti. Elimde mızrak ya da zıpkın tutmuş şekilde bazen de aslan başlıklı tanrı olarak da resmedilmişti. Bazı tasvirlerde bu cübbe ise eteğe çok benzetilmiştir.

Savaşçı tanrı durumundan dolayı Anhur, antik Mısır ordusunun patronu olmuştu ve kral savaşçılarıyla özdeşleştirilmişti. Gerçekten de, onun şerefine festivaller yapılmış, savaş senaryoları canlandırılmıştır. Roma İmparatoru Tiberius zamanında, Mısır tapınaklarının duvarlarına Anhur’un kendine özgü dört tüylü tacı çizilmiştir.

Anhur’un anlamı Gökyüzü’nü Taşıyan demekti ve tacı paylaşılmıştı. Anhur sonraları Shu gibi tanımlanmıştı. (Anhur-Shu). Anhur’dan önce çok popüler ve gizemli bir ilahtı. Shu, tanrıdan çok bir konseptti. Shu, sonunda da tamamen kendini Anhur’a vermiştir.

Yeni Krallık’ta; Anhur ve Kurtarıcı unvanının popülerliği artmıştır. İnsanları büyük bir yükten kurtarmıştır. Savaştaki durumunu aynı Horus gibi olmuştu.

Loading

Kontrol ediniz...

Apis Boğası

APİS BOĞASIBoğa tanrı, Nehir tanrısı, Doğurganlık tanrısı Apis eski Mısır’ın en önemli ve saygın boğa …

Translate »
Menü
 TarihPedia