Aten-Aton

Aten – Aton

Cennet ve Dünyanın Lordu


Aten ya da Aton, Mısır mitolojisinde güneş diskiydi ve başlangıçta Ra görümündeydi. Aten, monoteist yani tektanrıcılık inancını getirmiş ve Amenhotep IV’ün Atenizm dinini kabul etmesine ve bunu halkına yaymasına şahit olunmuştur. Böylelikle Amenhotep IV, Akhenaten adını almıştı. Aten’e ibadet etme, Akhenaten’in ölümünden hemen sonra durduğu görülmüştür. Akhenaten, Aten’i yaratıcı ve yaşam verici olarak devamlı övmüştü.

Aten’in hayatını, güneşin verdiği ışığın kuvveti güçlendirmişti. Akhenaten’in tanrısının tam adı: The Rahorus (Ufuk ötesinden faydalanan).

Ra ve Horus her ikisi de tanrının karakteristik parçalarıdır. Fakat tanrı her ikisinde de kadınsal ve erkeksel olarak iki şekilde düşünülmüştü. Bütün yaratılış tanrıdan olmaktaydı. Özellikle tanrı insan formunda resmedilmemişti. Fakat ışıktan gelen ışınlar güneş diskine uzanmıştı. Bundan başka tanrının ismi bir kabartma resme yazılmış, firavuna da bu sıfat olarak verilmiştir. Eski gelenekler tamamen bitirilmiştir.

Aten güneş diski, ilk olarak 12. Hanedanlık zamanında görülmüştür. Ölen kral tanrı gibi cennete yükselirken tasvir edilmiş ve güneş ile birleştirilmiştir. Ra-Horus, çok sıklıkla Ra-Herakhty gibi adlandırılmıştır. Amarna Periyodu zamanında bu ikili tanrı sentezi güneşin enerjisiyle görülmüştür. Böylece Ra-Horus-Aten yavaş yavaş oluşmuştu.

Loading

Kontrol ediniz...

Apis Boğası

APİS BOĞASIBoğa tanrı, Nehir tanrısı, Doğurganlık tanrısı Apis eski Mısır’ın en önemli ve saygın boğa …

Translate »
Menü
 TarihPedia