Babi

BABİ

Erkeklik Tanrısı


Mısır mitolojisinde Babi, Mısır’daki ana hayvanlardan biri olan babun ile tanrılaştırılmıştı. Çoğu Mısırbilimci de isminin babun kelimesinden geldiği düşüncesine varmışlardır. Adı genellikle Babunların Boğası olarak çevrilmiştir. Kabaca bütün babunların şefi anlamındadır.

Babunlar çoğu insan karakterini gösterirlerdi. Özellikle ilk insanlar ölmüş krallarını büyük beyaz biri olarak anlatmışlar, Hamadryas babunundan beridir ( Mısır’da çok yaygın bir babun) ise açık gri çizgilerle tanımlamışlardır. Örneğin Narmer, bazı resimlerinde babun şekline girmiş şekilde çizilmiştir.

Babunlar ölüler olarak düşünülmüş ve Babi yeraltı dünyasının tanrısı olarak görünmüştür. Babunlar aşırı derecede agresif ve herşeyi yiyen yaratıklardır ve çoğu zaman kana susamış ve bağırsaklarla beslenen hayvanlar olarak da görüntülenmişlerdir.

Bu yüzden Babi, Maat’ın adalet terazisinden geçemeyen kötü ruhları yalayıp yutan biri olarak görüntülenmiştir. Babi için Osiris’in oğlu tanımlaması da yapılmış, bazı bölgelerde de ölüm tanrısı olarak inanılmıştır.

Babunlar dikkat çekecek derecede yüksek cinsel dürtüye sahiptir ve ek olarak da üreme organları yüksek düzeydedir. Bu yüzden Babi ölümün kuvvetli erkek tanrısı olarak saygı görmüştür.

Loading

Kontrol ediniz...

Apis Boğası

APİS BOĞASIBoğa tanrı, Nehir tanrısı, Doğurganlık tanrısı Apis eski Mısır’ın en önemli ve saygın boğa …

Translate »
Menü
 TarihPedia