Mandulis

MANDULIS

Mandulis, Kuzey Nubia’da bir güneş tanrısıydı. O genellikle büyük tüyler, güneş diski ve kobralarla örtülü koçboynuzlu bir taç giyerdi. Adı Mısır kitabelerinde “Merwel” olarak geçmektedir. Yunanca da ise bulunan kayıtlarda “Mandulis Vizyonu” olarak bilinir ve evrensel kullanımı da budur.

Mandulis, güneş diskinin etrafına çevrili tüyler, kobralar, koç boynuzlarından yapılan başlıkla tasvir edildiğini belirtmiştik. Bazı zamanlarda ise insan kafalı şahin şeklinde görülmektedir.

Philae adasında bir İsis Tapınağı’na yakın doğu sütunu tarafında Mandulis şapeli vardır. İsis ile Mandulis birbirinin yakın arkadaşı olduğu ve bu yüzden tapınakları bu kadar yakın olduğunu söyleyen iddialar da vardır. Fakat Kalabsha Tapınağı’nda (Aswan’da bir bölge) Mandulis’e ait kültün en iyi kanıtı vardır ve bu tapınak Greko-Romen zamanına ait Aşağı Nubia’daki en etkileyici anıttır.

İlk dönem Yeni Krallık tapınağının sitesinde inşa edilmiş olan Kalabsha (antik adı Talmis), Roma İmparatoru Augustus’un saltanatı sırasında alınmıştır. Mandulis duvarlarında resmedilmiştir. “Mandulis Vizyonu”nda, Mısırlıların Horus ve Yunanlıların Apollon’u ile arasındaki güneş tanrı denklemini eşitlemiştir.

Loading

Kontrol ediniz...

Apis Boğası

APİS BOĞASIBoğa tanrı, Nehir tanrısı, Doğurganlık tanrısı Apis eski Mısır’ın en önemli ve saygın boğa …

Translate »
Menü
 TarihPedia