Nephthys

NEPHTHYS

Büyük Tanrıça

Nephthys antik bir tanrıçaydı ve Eski Krallık zamanından kalma metinlerde işaretlerine rastlanılmıştır. Geb ve Nut‘un kızı olarak Heliopolis’in Dokuzlu Tanrı Grubu’nun bir üyesiydi. Sekizli ve Dokuzlu Tanrı Grubu birleşince Ra’nın teknesinde durur ve yeraltı yolculuğunda ona eşlik ederdi. Nephthys ismi Yunanca’dan gelmektedir. Eski Mısırlılar bu tanrıçaya Nebthwt (Nebthet) derlerdi. Anlamı da “Evin Hanımı” demekti. “hwt” kelimesi “ev” demektir. Tanrıların başı olarak tanımlanmış ver her ailenin koruyucusu olmuştur. Bazı zamanlarda Ptah-Tanen ile Aşağı Mısır’da İsis ve Khnum ile de Yukarı Mısır’da ilişkilendirilmiştir.

Nephthys, Seth’in kadın muadili olarak düşünülmüştü. Seth çölde, Nephthys ise havada temsil edilmişti. Çünkü Seth kısır ve verimsiz olduğundan çöl yakıştırması yapılmıştı. Ayrıca biseksüel veya gay benzetmesi de yapılmıştı. Nephthys için de sıklıkla kısır benzetmesi yapılmıştı. Havada bir tanrıça olduğundan kuş şekli verilmişti çünkü kısırdı ve akbaba ile ilişkilendirilmişti. Mısırlılar tüm akbabaların dişi olduğunu düşünürlerdi. Çünkü akbabaların görünüşünde erkeğiyle dişisi arasında çok az fark vardır. Onların havada kendiliğinden yaratıldığına inanılırdı. Mısırlılar bir anne akbaba tarafından çocuğun korunduğuna saygı gösterirlerdi. Akbabalar leşle beslenen yaratıklardı. Sonuçta Nephthys ölüm ve yasın tanrıçası olmuştu.

Profesyonel yas tutanlara “Nephthys’in Şahinleri” denirdi. Hapi’yi koruduğuna inanılırdı. Hapi akciğerleri korurdu hava tanrıçası Nephthys ise onu korurdu. Dört tanrıçadan birisiydi ve firavun ile birlikte türbesini de korurdu. Tutankhamun‘un altın yaldızlı türbesinde İsis, Selkit ve Neith görülmüş fakat sıklıkla İsis, Bast ve Hathor tasvir edilmiştir. Yağmur ve Nil Nehri’nin kaynağıydı ve doğumda kadını korurdu. Böylece bu tanrı ölüm ve yaşamla ilişkilendirilmiştir.

Teknik olarak kısır olmasına rağmen sonraki mitlere göre Osiris veya Seth ile birleşip Anubis‘in annesi olduğu söylenir. Anubis‘in ölüler tanrısı pozisyonu Osiris tarafından elinden alınır. Başka bir mite göre Nephthys, kocası Seth onunla ilgilenmeyince İsis kılığına girdiği fakat Seth yerine de Osiris‘i baştan çıkardığı söylenir. Bir başka mitte de Nephtys Osiris‘i baştan çıkarmayı hedefler ve onu şarapla uyuşturur.

İsis ve Nephthys, mitine göre Nephthys Osiris‘i aldatması daha revaçtadır. Nephthys, Osiris ve Seth tarafından öldürülünce onun vücudunu koruduğu söylenir. İsis gibi de onu diriltmeye çalışmıştır. Tanrıçalar görünüşte birbirine benzerler onları sadece taçlarından veya başlıklarından ayırt edebilirsiniz. Ayrıca cenaze törenleriyle ilgili sahnelerde de tanrıçaları görürüz. İsis ve Nephthys her ikisi de gündüz, gece, yaşam ve ölüm, büyüme ve çürüme olarak temsil edilmişlerdir. Heliopolis’te İsis ve Nephthys, iki bakire rahibe olarak resmedilmiştir. Bütün vücut kılları traş edilmiş halde resmedilmişlerdir.

Nephthys, ismi hiyerogliflerde de geçen bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Ayrıca yas tutan bir kadın olarak da tanımlanmıştır. Bazen bir şahin, bir uçurtma, kanatlı bir tanrıça olarak görülür. Büyük ibadet merkezleri Heliopolis’tedir.

Loading

Kontrol ediniz...

SEKHMET

SEKHMETSavaş, yıkım, veba, şifa tanrıçası Sekhmet Mısır’ın güneş, savaş, yıkım, veba ve şifa tanrıçasıdır. O …

Translate »
Menü
 TarihPedia