Amenmesse

FİRAVUN AMENMESSE

Amenmesse’nin saltanatı hakkında bazı anlaşmazlıklar vardır. Seti II‘den önce saltanat sürmediği ve erkek kardeşi zorla tahta geçtiği söylenir. Babası ölünce Seti II sade bir şekilde gitmiş ve Amenesse 3-4 yıl kadar saltanat sürmüştür. Kitabelerde Seti II‘nin adı silinmiştir. Çünkü gayrimeşru saltanat sürmüştür. Diğer teoriye göre, Seti II zamanında Messiu isimli güney Mısır’daki bir vezir olduğudur. Ramses II‘nin karısı/kızı Takhat’ın oğlunun izleri vardır fakat kanıtlarda yoktur. İsmi 20. Hanedanlık‘tan sonraki mezarlarda eklenmiştir.

Bu firavun hakkında ekonomik, politik ve askeri hiçbir şeye sahip değiliz. Sadece birkaç anıt ve tapınağa yaptığı ekleri biliyoruz. Karnak’taki hipostil salonun merkezindeki altı heykel Amenmesse’ye ait olduğu düşünülür.

Mezarı Krallar Vadisi‘ndedir. Yeni kazılmaya başlanmıştır. Antikçağ zamanında açılmış olan mezarın çoğu dekorasyonu tahrip edilmiştir. 2 kadın ve 1 erkek olmak üzere, 3 mumya mezarda bulunmuştur. Kimlere ait oldukları bilinmiyor. Varsayımlara göre, Takhat, Baketwerel ve Amenmesse olduğu söylenir. Mezarda bulunan çoğu nesneler, sonraki çağlara aittir.

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia