Seti II

FİRAVUN SETI II

Seti II babası ve dedesi gibi iyi biri olduğu sanılmaz. Saltanatı zamanında karışıklıklar olmuştur. Merenptah‘ın en büyük oğludur. Askeri komutandır. Üvey kardeşi Amenmesse‘nin saltanatından sonra saltanat sürmüştür. Amenmesse‘nin meşru ardılı yada zorla tahta geçmiştir. Marietta’nın en büyük oğlu askeri kumandandı aynı babası gibi ve üvey kardeşi Amenmesse‘nin kısa saltanatından sonra idareyi eline alabildi. Amenmesse yasal bir halef olabilir ya da zorla tahta geçmiş olabilir.

Nubia ve Sina’ya askeri ve politik seferlere devam etmiştir. Kitabelerde bunlar açıkça yazmaktadır.

Mezarı Krallar Vadisi‘ndedir fakat ölüm tapınağı asla bulunamamıştır. Mezarı 1903 yılında Howard Carter tarafından gün ışığına çıkarılmış ve Tutankhamun‘un mezarı yanında depolama yeri olarak kullanılmıştır. Seti II bu mezarda bulunamamıştır. Mumyası KV35 numaralı mezarda bulunmuştur. Karısının mezarının da burada olabileceği zannediliyor. Karısı Tawosret’in yerine bu mezar sonraki hanedanlıktan Setnakhte tarafından aceleyle tamamlanmıştır. Mezarın başlangıç bölümünde suya gömülü ve boyasız kabartmalar vardır. Geriye kalanlar sadece hammaddeden yapılmış dekorasyonlardır.

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia