Menkauhor Kaui

FİRAVUN MENKAUHOR KAUI

Menkauhor, güneş tapınağı ve piramidi ile ünlü firavunlardandır. Dhashur’da da tamamlanmamış bir piramit vardır. “Başsız piramit” olarak bilinir. Yazılı kaynaklarda ise “Menkauhor’un Tanrı Yerleri” olarak isimlendirilir. Eğer Dhashur’daki bu piramit ona aitse, bazı kanıtlar bunu söylüyor ki o halde hanedanlıkta bir dinlenme ve gerileme var diyebiliriz. AbuSir ve Sakkara’dan, Dhashur’a taşınmanın ilk adımları belki de. Piramit, Teti I Piramidi‘nin doğu tarafındadır. Zaten Menkauhor ve Teti kültürleri arasında da birçok benzerlik vardır. Teti I, 9 ve 10. Hanedanlık zamanı firavunudur. Menkauhor’un kalkerden bir heykeli Mısır Kahire Müzesinde’dir.

Turin Listesi 8 yıl saltanat sürdüğünü söyler. Bunu birçok kanıt da desteklemektedir. Djedkare ve Niuserre’nin tapınakları için Aswan’da taş ocakları açtıklarını da bilmekteyiz. Menkauhor da büyük ihtimal taş ocağı açtırmıştır. Menkauhor özellikle Bibloslular ile ekonomik ve diplomatik ilişkilere ağırlık vermiştir. Nubia ile iyi ilişkilerde bulunmuştur.

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia