Nehebkau

NEHEBKAU

Ra’nın Koruyucusu

Mısır mitolojisinde Nehebkau (Nehebu-Kau, Neheb-Ka olarak da bilinir), aslında ölümden sonra Ka ve Ba’nın bağlanmasının sebebidir. Bu yüzden adı Ka ile birlikte söylenir. Öldükten sonra ruhun Ka’ya bağlandığı söylenmekteydi. Yeraltı dünyasındaki Duat’ın girişini Nehebkau’nun koruduğu söylenmektedir.

İsmindeki kabartmalardan en önemlilerinden birisi de iki kolunu kaldırıp dua etmesidir. İki başlı yılanı andırmaktadır ve Nehebkau sanatta iki başlı yılan olarak tasvir edilmiştir. İki başlı yılan olarak sert ve vahşi görünüyordu. İki başıyla iki taraftan saldırır ve etrafını koruduğuna inanılırdı.

Bazen Atum gibi bu alanlarda baş tanrı olduğu söylenir. Alternatif alanlarda baş tanrı Ra’ydı. Savaşçılarından birisi de Nehebkau’ydu ve yeraltında Ra’nın gece yolculuğu sırasında güneş tanrısı Ra’yı korurdu.

Yılan olarak göründüğü zaman, yılan sokmasının da üzerinde bir gücü vardı. Akrepler gibi diğer zehirlilerin ısırıkları da buna ilave edilebilir. Böylece bazı zamanlar akrep tanrıça Serket’in oğlu olarak da tanımlanırdı. Ayrıca yılan olarak ruhları bağlar ve yılan tanrıça Renenutet’in oğlu olarak da tanımlanmıştı.

Loading

Kontrol ediniz...

Apis Boğası

APİS BOĞASIBoğa tanrı, Nehir tanrısı, Doğurganlık tanrısı Apis eski Mısır’ın en önemli ve saygın boğa …

Translate »
Menü
 TarihPedia