Nut

NUT

Gökyüzü Tanrıçası

Nut (Nuit, Nwt), gökyüzü ve cennetlerin kişiselleştirilmiş halidir. Shu ve Tefnut‘un kızı ve yaratıcı tanrı Atum veya Ra’nın da torunudur. Kocası veya erkek kardeşi Geb dünya tanrısıdır. Ancak Nut için Ra’nın annesi olduğu da söylenmektedir. Bir mitte Nut güneş tanrısını doğurur. Gece gelmeden önce gündüz boyunca vücudu üzerinden geçer ve ertesi sabah tekrar tekrar doğardı. Diğer bir mite göre Ra, Atet’in botunu kullanarak öğlene kadar Nut’un vücudu üzerinden geçer ve gün batımına kadar da Sektet botunu kullanırdı.

Mısır takvimindeki beş ekstra günün, beş çocuğunun annesi olmasından dolayı olduğu düşünülmüştür. Görünüşe göre Ra, rahatsız olur çünkü Geb ve Nut daimi bir beraberlik içindeydiler. Onları ayırmak için Shu‘ya sordu. Ra takvimde Nut için hiç bir gün çocuk taşımaması gerektiğini düşünüyordu. Fakat Thot beş epagomenal gün kazandı. Bu beş gün; 1. gün Osiris doğdu, 2. gün Horus, 3. gün Seth, 4. gün İsis ve 5. gün de Nephthys doğmuştu. Bu günler tüm Mısır’da kutlamalar yapıldığı zamanlardı.

Nut inek tanrıçaydı. Hathor‘un bazı özelliklerini de almıştı. Ra yönetmede yorgun bir hale gelince bir inek formunda sırtı üzerinde cennetleri kaldırırdı. Ancak Nut genellikle çıplak bir kadın formunda ve üzerinde yıldızlar konularak kaplanmış bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Bir kemer onun vücudunu yukarı kaldırmış ve yüzü aşağı bakacak şekilde durmaktadır. Kolları ve bacakları, gökyüzünün bacakları olmuş, elleri ve ayakları da ufkun dört temel noktasına dokunmaktadır. Geb sıklıkla Nut‘un altında tasvir edilmişti. O hiyerogliflerden sadece birinde giyinmiş bir kadın olarak resmedilmişti.

Güneşin tekrar doğumunda onun rolü büyüktü. Ayrıca ölümün koruyucu annesi olarak da tanımlanmıştı. Mumyaları da koruduğuna inanıldığından lahit kapağının iç taraflarında resmi yapılmıştı. Yıllar boyunca Nut için festivaller yapıldı. “Nut ve Ra Festivali”, “Nut Bayramı” isimleri verilmişti.

Loading

Kontrol ediniz...

SEKHMET

SEKHMETSavaş, yıkım, veba, şifa tanrıçası Sekhmet Mısır’ın güneş, savaş, yıkım, veba ve şifa tanrıçasıdır. O …

Translate »
Menü
 TarihPedia