Nu – Nun

NUN

Sekizli Tanrı mitolojisine göre evren sekiz elementin etkileşiminden kurulmuştu. Evreni oluşturan bu sekiz element; Thot, Amun, Ra, Horus, su, görünmezlik, karanlık ve sonsuzluk olarak kabul edilirdi. Su; Nun ve Naunet tarafından kadın formunda temsil edildi. Mısırlıların birden fazla yaratılış miti olmasına rağmen, Mısırlılar evrenin Nun’un ilk sularından geldiğini kabul ettiler ve buna ilişkin birçok efsaneler ileri sürdüler. Her şeyin dünyanın sonunda suların altında kalacağına inandılar. Nun için özel ayrılmış tapınaklar ve rahipler vardı. Her tapınakta kutsal göl olurdu ve dini yazıtlarda da sıklıkla anlatıldı. Nun suyun her zerresinde vardı ve Nil’in kaynağını ve yıllık su baskınlarını oluştururdu. Tüm tapınaklar güzelce sıvanmıştı. Muhtemelen Mısırlılar temellerinin düz durması için basit ve etkili teknikler kullandılar.

Nun genellikle kaos güçleriyle ilişkilendirilmişti. Ra insanlığı yok etmek ve dünyanın sonunu getirmek için “gözü”nü gönderdiğini düşünen insanlar Ra’ya değil Nun’a saygı göstermeye başladılar. Ancak su yılanı Apep’in Nun’a karşı pozitif bir yönü vardı çünkü Ra’nın düşmanıydı. Nun, kaos güçlerinden Shu ve Tefnut‘u korudu ve bu da şeytani yılanlar şeklinde temsil edildi. Bir mite göre Nun, güneş şekilli inek şeklinde Nut formuna girer ve Ra’yı gökyüzüne taşır. Çünkü Ra yaşlı ve yorgundur.

Nun, kurbağa veya kurbağa başlı adam olarak tasvir edilmiştir. Bazen de mavi yeşil tenli ve sakallı bir adam olarak da temsil edilmişti. Bu temsil de Nil’in bereketini anlatmıştı. İkinci formda onu Nil tanrısı Hapi‘ye benzetebilirsiniz. Sıklıkla güneş botu üzerinde ya da bir palmiye yaprağını tutup gökyüzüne yükselir şekilde sıklıkla gösterilmişti. Palmiye yaprağı uzun yaşamı işaret etmekteydi. Bazen onun belirgin olan göğüsleri çift cinsiyetli olduğunu da düşündürür.

Memfis’te Nun, Ptah ile birleştirilmiş Ptah-Nun adından karma tanrı yapılmıştır. Her iki tanrı da Ra veya Atum‘un babası olarak tanımlanmıştır. Ancak diğer rahiplerin iddialarına göre ilk höyük, Nun suları üzerinde yükselmişti. Amun gibi her ikisi de Thebes’in yaratıcı tanrısı ve Sekizli Tanrı Grubu’nun birer üyesidir.

Loading

Kontrol ediniz...

Apis Boğası

APİS BOĞASIBoğa tanrı, Nehir tanrısı, Doğurganlık tanrısı Apis eski Mısır’ın en önemli ve saygın boğa …

Translate »
Menü
 TarihPedia