Tawosret

FİRAVUN KRALİÇE TAWOSRET

Tawosret üvey oğlu Chancellor Bay ile birlikte Mısır’da saltanat sürmüştür. Siptah öldükten sonra çok kısa bir zaman Iy saltanat sürmüş tahtı ondan devralmış ve firavun olarak devam etmiş ve Kraliçe ünvanını almıştır. Saltanat süresi kral naibliğinden itibaren başlatılmış fakat Manetho sadece 7 yıl olarak göstermiştir. Chancellor Bay zamanında bile belki de tahtı paylaşmıştır. Bazı hikayelere göre de Bay ondan hazinenin anahtarlarını almak için bir kez idam ettirme girişiminde bulunmuş, fakat olmamıştır.

Krallar Vadisi’nde anıt mezar yaptırmış Seti II’nin hanımı olduğunu orada herkese göstermiştir. KV14 mezarı vadideki en geniş mezarlardan birisidir. İçerisinde diğer kocaları da gömülüdür. Üç aşamalı olarak burayı yaptırmıştır.

Bir sonraki hanedanlık firavunu olan Sanakhte’nin oğlu Ramses III öldüğü zaman Tawosret’in mezarına gömülmüştür.

Chancellor Bay, Tawosret ile birlikte uzun bir zaman Siptah’ın yardımcılığını yapmıştır. Tawosret’in ölümünden sonra sadece bir yıl kadar saltanat sürmüştür. Bu yüzden Mısırbilimciler, Chancellor Bay’ı arka planda bırakırlar ve kral yazıcısı olarak değerlendirirler.

Loading

Kontrol ediniz...

Eski Mısır’da Kadın Hükümdarlar

Eski Mısır’ın Kadın Hükümdarları Sırasıyla bilinen kadın hükümdarlar Neithhotep Merneith Hetepheres Nitocris Sobeknefru Ahhotep I …

Translate »
Menü
 TarihPedia