Nefertem

NEFERTEM

Nefertem (Nefertum, Nefertemu) olarak bilinir. Başlangıçta Atum‘un bir görüntüsü olarak kabul edildi. Heliopolis’teki Sekizli Tanrı’nın yaratılış hikayesinin bir versiyonuna göre Nefertem (Güzel Atum veya Harika Atum olarak çevrilir) yaratılışın başında Nun‘un sularından ortaya çıkan mavi lotus tomurcuğundan doğmuştu. Atum güneş olarak temsil edilirken Nefertem de güneşin doğuşu olarak temsil edilmişti. Atum ağlıyordu çünkü yalnızdı. Onun bu gözyaşları da insanlığı yarattı. Her gün ışığıyla birlikte tekrar doğduğu düşünüldü. Her gün batımında ölüler dünyasına gelmeden önce Atum olgunlaşırdı. Sabahları doğum ve akşamları ölüm şeklindeki bu döngü, Kaos ve Düzen arasındaki günlük mücadeleyi temsil etmiştir.

Atum, Ra tarafından absorbe edildiğinde Nefertem ayrı bir ilah olarak kabul edildi ve yeni doğan güneşle ilişkilendirildi. Ptah baş tanrılığa yükselir ve mükemmel yaratıcılığını ilan eder. Sekhmet ve Bast‘ın oğlu olarak Nefertem tanımlanır. Ptah’ın oğlu olunca kozmetiğin ve çiçeklerden gelen şifa sanatının da koruyucusu oldu. Böylece Nefertem, güneş tanrısının bir görüntüsü ve torunu olmuştu.

Mavi lotus çiçeğiyle daha çok anılmıştır. Mavi lotus çiçeği uyuşturucu özelliklere sahiptir. Bir efsaneye göre, yaşlı Ra’nın acılarını hafifletmek için bir buket lotus çiçeği alır. Piramit Yazıtları’nda “Ra’nın koklamasından önce lotus çiçek açmıştır” şeklinde yazılıdır. Nefertem lotusun hoş kokusu ve tıbbi özellikleriyle ilişkilendirilmiştir. Böylece Nefertem Mısırlıların favori çiçekleri, sardunya, mısır çiçeği ve gül gibi lotusla ilişkilendirilmiştir. Gerçekten de aroma terapinin numunesi olarak bilinmektedir.

Yeniden doğuş ile bağlantılı olan Nefertem, yeni doğan güneşin bir kişisel hali ve mumyalama işleminde kullanılan malzemelerin çoğunun da koruyucusuydu. Ölüler Kitabı‘ndaki bir pasajda der ki; kutsanmış ölü “Lotustan Ra’nın burun deliklerine Nefertum girer ve her gün ufuktan tekrar çıkar.” der.

Nefertem genellikle lotus taçlı genç ve güzel bir adam olarak tasvir edilir. Bazen de bir aslanın arkasında ayakta duru şekildedir. Bazen de iki tüylü taç ve kolye giyer şekildedir. Hathor‘un bereket sembolleriyle de ilişkilendirilmişti. Bazı zamanlar da aslan başlı bir adam veya uzanmış bir aslan ve kedi şeklinde tasvir edilmiştir. Bu şekliyle aslan tanrı Maahes’le ilişkilendirilmiştir. Yeni doğan güneş gibi Nefertem, lotus tomurcuğunda oturan bir güzel bebek gibi tasvir edilmişti. “Güneşin Nilüferi, O Güzeldir” sıfatları almıştır. Mısırlılar şans getirmesi için onun heykelciklerinden yaptıkları takıları üzerlerinde taşırlardı.

Loading

Kontrol ediniz...

Apis Boğası

APİS BOĞASIBoğa tanrı, Nehir tanrısı, Doğurganlık tanrısı Apis eski Mısır’ın en önemli ve saygın boğa …

Translate »
Menü
 TarihPedia